7 zasad mojej mamy, aby być szczęśliwym i odnoszącym sukcesy w miarę starzenia się

Kilka lat temu widziałem, jak znajomy wpada w panikę na myśl o ukończeniu 30 lat.

W zeszłym miesiącu spędziłem długi weekend na plaży z okazji 30. urodzin innego przyjaciela, gdzie żarty „z góry” leciały szybko i gęsto. Widziałem ludzi hiperwentylujących się po ukończeniu studiów w wieku 22 lat („Jestem teraz dorosły”) lub w wieku 25 lat („Jestem naprawdę teraz dorosły”).

To dla mnie dziwne. Nigdy nie czułam urodzinowego niepokoju. Przypisuję to „zasadom starzenia się” mojej mamy, które zakorzeniły się w mojej głowie odkąd pamiętam:

  • Twoje 20-latki to głównie praktyka – prawie się nie liczą
  • Masz 30 lat, kiedy domyślasz się, kim będziesz
  • Nie nabierasz prędkości, dopóki nie skończysz 40
  • Prawdziwy rozmach nabierasz dopiero w wieku 50 lat
  • Prawdopodobnie najważniejsza, najważniejsza różnica w światowych osiągnięciach nie zostanie zmieniona, dopóki nie osiągniesz 60. roku życia
  • W latach 70. odkrywasz siebie na nowo
  • Dlatego nie możesz być stary, dopóki nie skończysz 80 lat. A nawet wtedy jest to trudne

Uwewnętrznienie tych wskazówek może pomóc Ci poczuć się znacznie lepiej wraz z wiekiem. Eksperci twierdzą, że może to sprawić, że będziesz zdrowszy i będziesz prowadzić znacznie bardziej udane życie.

„Jak postrzegamy nasz proces starzenia – jak się czujemy [our own] starzenie się jest ważnym wyznacznikiem zdrowia fizycznego, psychicznego, a nawet długowieczności” – mówi mi Yoav Bergman, psycholog społeczny i wydział pracy socjalnej w Ashkelon Academic College w Izraelu.

Weź to od mojej mamy, która stworzyła te zasady 25 lat temu i mówi, że od tamtej pory są przydatne.

„Nawet teraz, w wieku 59 lat, nigdy nie czułam się źle z powodu moich urodzin” – mówi. „Wszystkie okazały się prawdą.

Jak działają zasady starzenia

Moja mama, Corey-Jan Albert, jest „profesjonalną kreatywnością” w rejonie Atlanty: po części autorem marketingu i strategiem, po części nauczycielem dramatopisarstwa i piosenkarzem i autorem tekstów.

„Miałam 30 lat, kiedy to odkryłam” – mówi. „Zaczęło się od pracy z kimś, kto miał 20 lat i wariowałem, że skończy 25 lat. Jestem pewien, że nawet o tym nie pomyślałem – po prostu powiedziałem: „Daj spokój, masz 20 lat? praktyka. Oni się nie liczą.

Z perspektywy czasu to lekka przesada, dodaje: Twoje dwudziestki mogą mieć wpływ i konsekwencje. „Praktyka” oznacza, że ​​jako osoba dorosła możesz po raz pierwszy wypróbować nowe rzeczy i zobaczyć, jak idą.

Wiele osób spędza tę dekadę, próbując jednocześnie zrozumieć swoje życie zawodowe, towarzyskie i romantyczne. Czasami idzie dobrze. Innym razem ufasz niewłaściwemu przyjacielowi, spotykasz się z niewłaściwą osobą, podejmujesz niewłaściwą pracę.

Dlatego masz 30 lat. Możesz wdrożyć lekcje, których nauczyłeś się z tych pozytywnych i negatywnych doświadczeń w tej dekadzie. Jeśli nauczyłeś się tego, czego naprawdę chcesz w życiu, możesz to osiągnąć.

Zgodnie z tą logiką, Oczywiście nie przyspieszysz, dopóki nie skończysz 40 lat. „Wiele rzeczy, które zostały ujawnione w wieku 20 lat, a które naprawdę zacząłem ćwiczyć w wieku 30 lat, to wtedy cała moja tożsamość ułożyła się na swoim miejscu” – mówi moja mama.

Podobnie jak w przypadku większości koncepcji związanych z wiekiem, krawędzie tych granic są rozmyte. Może zorientowałeś się, czego chcesz w życiu w wieku 28 lub 34 lat.

Żaden mistyczny przełącznik nie przeskakuje, gdy twój wiek kończy się na zero. Chodzi raczej o uświadomienie sobie, że gdziekolwiek jesteś w swoim życiu, zawsze masz przed sobą szanse na sukces.

Mówi, że kiedy moja mama dzieli się tymi zasadami, reaguje różnie w zależności od wieku odbiorców. Młodsi ludzie mówią jej: „Dobra, kupię, podoba mi się ten pomysł”.

Starsi ludzie? „O tak, to prawda”, mówią.

Starzenie się jest często postrzegane jako utrata czegoś: „Myślę, że to nie jest właściwe”

Dla młodych ludzi lęk przed urodzinami może oznaczać próbę zażegnania kryzysu wieku średniego. Mieszkańcy krajów rozwiniętych są najnieszczęśliwsi w wieku 47,2 lat, według ostatnich badań z Dartmouth College.

Bergman uważa, że ​​istnieje inny istotny składnik lęku związanego ze starzeniem się: strach przed nieznanym.

„Starzenie się jest [often] postrzegane jako okres przynoszący straty. Nie ma zysków. Ale myślę, że to nieprecyzyjne” – mówi Bergman, który spędził ostatnią dekadę na badaniu lęku związanego ze starzeniem się.

Duże urodziny mogą powodować uczucie osłabienia fizycznego lub psychicznego, utratę więzi społecznych, zmiany w wyglądzie. Słysząc żarty niektórych moich przyjaciół, możesz nawet zacząć się bać egzystencjalnego widma śmierci, które wciąż się zbliża. Zaznacz tak.

Ale skupienie się tylko na ciemnej stronie starzenia się może stać się samospełniającą się przepowiednią.

W zeszłym miesiącu naukowcy z Foundation University Islamabad w Pakistanie dowiedział się, że lęk przed starzeniem się prowadzi do gorszej jakości życia i niższej samooceny.

Badanie zidentyfikowało „negatywny związek” między lękiem przed starzeniem się a fizycznymi oznakami starzenia. Innymi słowy, jeśli obawiasz się starzenia, możesz nieumyślnie przyspieszyć ten proces. Twoje ciśnienie krwi może wzrosnąć, zmarszczki na czole mogą się pogłębić.

Lęk przed starzeniem jest również związany ze zwiększoną samotnością i objawami depresyjnymi, powiedział Bergman Badania znaleziony w zeszłym roku. U młodych ludzi może nawet promować wiekowe uprzedzenia wobec osób starszych – co może być problematyczne, gdy sam się starzejesz, zauważa Bergman.

Wielkie, okrągłe urodziny każą nam myśleć o tym, co osiągnęliśmy i dokąd zmierzamy, i ciężko jest skupić się na pozytywach starzenia się, gdy nie wiesz, czym one są. Kompilowanie tej mentalnej listy kontrolnej może być przytłaczające.

Ale może pomóc zmusić cię do życia, jakiego pragniesz.

Jeśli lęk przed starzeniem się zmniejsza poczucie własnej wartości, to zrozumiałe, że komfort związany ze starzeniem się każdego dnia może podnosić Twoją samoocenę. „Kluczem jest realistyczne zrozumienie zysków i strat związanych ze starzeniem się” – mówi Bergman.

Mówi, że zasady starzenia się jej matki były początkowo projekcją tego, gdzie miała nadzieję znaleźć się w późniejszym życiu. W miarę jak przeżywa każdą nową dekadę, każda reguła zmienia się z przewidywania w rzeczywistość. Na razie w porządku.

Jej przesłanie: Zapomnij o powiedzeniu, że wiek to tylko liczba. „Czasami te liczby mają znaczenie” – mówi. „Chodzi tylko o to, aby miały one znaczenie w pozytywny sposób”.

Zarejestruj się teraz: Bądź mądrzejszy o swoich pieniądzach i karierze dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowi

Nie przegap:

Leave a Comment