5 ustawień bezpieczeństwa iPhone’a do zmiany teraz

Twój telefon nie jest dostarczany z instrukcją obsługi. Jasne, możesz znaleźć przewodniki online od Apple lub Androida, ale nie licz na to, że Big Tech zdradzi Ci, jak najlepiej się chronić.

Domyślne ustawienia są często znacznie lepsze dla firm stojących za nimi niż dla Ciebie. Stuknij lub kliknij, aby wyświetlić 10 domyślnych ustawień iPhone’a, które wymagają Twojej uwagi.

Niektóre funkcje przyciągają większą uwagę niż inne, na przykład nowy sposób zwracania tekstu. Dotknij lub kliknij, aby zobaczyć, co się dzieje, gdy wysyłasz SMS-a. Spoiler: To nie jest takie trudne, jak myślisz.

Teraz chwyć iPhone’a, a pokażę Ci kilka zmian, które zapewnią Ci bezpieczeństwo.

1. Pozbądź się niechcianych tekstów

Połączenia spamowe są dość skutecznie blokowane na poziomie operatora, ale teksty różnią się. Jeśli Twój telefon jest zasypany fałszywymi powiadomieniami o przesyłkach i innymi śmieciami, podejmij kilka kroków, aby je powstrzymać.

Najbardziej podstawową i najprostszą metodą zatrzymania wiadomości spamowych jest zablokowanie numeru. Numer w Wiadomościach możesz zablokować w następujący sposób:

 • Kliknij Nazwa lub numer u góry rozmowy w Wiadomościach.
 • Uzyskiwać informacjenastępnie przewiń w dół i dotknij Zablokuj tego rozmówcę.

Możesz też pójść o krok dalej, filtrując wiadomości od nieznanych nadawców. Teksty od osób spoza Twojej listy kontaktów będą wysyłane do zakładki Nieznani nadawcy na liście Wiadomości. Jak to zrobić:

 • Iść do Ustawienia > Aktualności.
 • Włączyć Filtruj nieznanych nadawców.

Dodatkowa wskazówka: Jeśli otrzymasz wiadomość z nieznanego numeru, oznaczoną jako spam lub niechciana poczta, możesz zgłosić ją firmie Apple. W wiadomości dotknij Zgłoś spamnastępnie Usuń i zgłoś spam.

Co się stanie, jeśli otrzymasz kod weryfikacyjny, o który nie prosiłeś? Może to nic, ale może to być oszustwo. Dotknij lub kliknij tutaj, aby uzyskać porady dotyczące tego, co robić.

Jeśli Twój telefon jest zasypany fałszywymi powiadomieniami o przesyłkach i innymi śmieciami, podejmij kilka kroków, aby je powstrzymać.
Shutterstock

2. Zatrzymaj wszystkie śledzenie

Kiedy przechodzisz z jednej witryny do drugiej, często śledzą Cię trackery, które zbierają dane o tym, gdzie byłeś i co robiłeś.

Dane o Twoich nawykach przeglądania, polubieniach, udostępnieniach, klikanych reklamach i koszyku są do zdobycia. Informacje te mogą być sprzedawane stronom trzecim lub wykorzystywane do ukierunkowanej reklamy.

Safari ogranicza pliki cookie i dane stron trzecich. Dobrą wiadomością jest to, że jest ona domyślnie włączona, ale dobrze jest upewnić się, że ta opcja jest włączona. Oto procedura:

 • Iść do Ustawienia > Safari.
 • Pod Prywatność i ochronaprzełącznik na Zapobiegaj śledzeniu w wielu witrynach. Jeśli już się świeci, możesz iść.

Przeglądarka na Twoim komputerze jest prawdopodobnie załadowana modułami śledzącymi. Dotknij lub kliknij, aby w łatwy sposób usunąć dziesiątki za pomocą kilku kliknięć.

Dzwoniący z zablokowanym identyfikatorem dzwoni do kogoś z telefonu komórkowego stojącego w okolicy dyskoteki. Nękanie incognito poprzez koncepcję komunikacji mobilnej
Jeśli nie lubisz ich połączeń i wiadomości, zablokuj ich.
Shutterstock

3. Blokuj creepy, które nie zostawią cię w spokoju

Cały czas otrzymuję prośby o pomoc w moim ogólnokrajowym audycji radiowej i podkaście od ludzi, którzy mają do czynienia z byłym, agresywnym członkiem rodziny lub starym przyjacielem, który nie ma pojęcia. Jeśli nie lubisz ich połączeń i wiadomości, zablokuj ich.

Zablokuj kogoś przez Kontakty:

 • OTWARTY Łącznośća następnie stuknij nazwę kontaktu, który chcesz zablokować.
 • Uzyskiwać Zablokuj tego rozmówcęnastępnie Zablokuj kontakt.

Zablokuj kogoś za pomocą aplikacji Wiadomości:

 • Otworzyć Aplikacja Wiadomości i dotknij rozmowy.
 • Kliknij Nazwa, numer, lub zdjęcie profilowe u góry ekranu.
 • Kliknij przycisk informacji pod kontaktem.
 • Przewiń w dół i stuknij Zablokuj tego rozmówcę > Zablokuj kontakt

Dodatkowa wskazówka: Możesz ukryć lub zablokować swój numer przed identyfikatorem dzwoniącego. Dotknij lub kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak to zrobić.

SAO PAULO, SP, BRAZYLIA – 07.08.2019 – Przeglądaj prywatnie (tryb incognito) w przeglądarce Google Chrome na smartfon z systemem Android. Koncepcja technologii urządzeń mobilnych
Wersja trybu incognito w Safari nosi nazwę przeglądania prywatnego.
Shutterstock

4. Przeglądaj prywatnie

Wersja trybu incognito w Safari nosi nazwę przeglądania prywatnego. Nie, nie zachowuje całkowicie prywatności wszystkiego, co robisz, ale ma kilka zalet:

 • Twoja historia przeglądania nie jest zapisywana, a odwiedzane witryny nie są udostępniane innym Twoim urządzeniom.
 • Safari nie zapamiętuje odwiedzanych stron, czego szukasz ani autouzupełniania informacji.

Oto jak otworzyć okno przeglądania prywatnego na iPhonie:

 • OTWARTY Safari na iPhonie i dotknij przycisk dwie kwadratowe karty w prawym dolnym rogu.
 • Jeśli masz otwartych wiele kart, dotknij [number] Karty na dole ekranu zobaczysz listę grup kart.
 • Jeśli masz otwartą tylko jedną kartę, dotknij Strona główna na dole ekranu zobaczysz listę grup kart.
 • Uzyskiwać Prywatnya następnie dotknij Gotowe.

Oczywiście tryb prywatny nie jest w 100% prywatny. Dotknij lub kliknij, aby wyświetlić mój 60-sekundowy podcast, który go rozbija.

Madryt, Hiszpania - 21 września 2022: Nowo wydane telefony komórkowe iPhone 14 Pro na białym tle
Aby chronić swoją prywatność, możesz zmienić to, co jest dostępne z ekranu blokady.
Shutterstock

5. Zablokuj ekran blokady

Z ekranu blokady iPhone’a możesz uzyskać dostęp do kilku funkcji — widżetów, sterowania odtwarzaniem multimediów, aparatu i Centrum sterowania.

Aby chronić swoją prywatność, możesz zmienić to, co jest dostępne z ekranu blokady. Jeśli możesz to zobaczyć, tak samo jak każdy inny trzymający Twój telefon.

Oto jak zachować prywatność:

 • Iść do Ustawienia > Identyfikator twarzy i hasło (na iPhonie z Face ID) lub Dotknij ID i kod dostępu (na iPhonie z przyciskiem Home).
 • Wstaw swoje czterocyfrowy kod dostępu po wyzwaniu.
 • W obszarze Zezwalaj na dostęp po zablokowaniu przejrzyj opcje i wybierz, które z nich będą wyświetlane na ekranie blokady. Opcje obejmują Centrum powiadomień, Centrum sterowania i inne. Włącz centrum powiadomień wyłączony jeśli chcesz zachować prywatność powiadomień.

Leave a Comment