23-letnia kobieta umiera podczas rutynowego leczenia in vitro

Zdrowa 23-letnia kobieta zmarła podczas zapłodnienia in vitro po tym, jak doznała skutków rzadkiego powikłania.

Niezidentyfikowana kobieta z Delhi w Indiach miała czteroletnią córkę i przed zabiegiem wyglądała na całkowicie zdrową.

Podczas zabiegu pobrania komórki jajowej serce kobiety przestało bić i nie można było jej reanimować.

Sekcja zwłok wykazała, że ​​jej śmierć była wynikiem ciężkiego zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS), który według Światowej Organizacji Zdrowia ma częstość występowania od 0,2 do 1 procent wszystkich pacjentów z IVF.

Stan ten jest niepożądaną reakcją na leki na płodność stosowane w zapłodnieniu in vitro, które mają stymulować wzrost jaj.

Zdrowa 23-letnia dziewczynka z Indii zmarła z powodu rzadkiego powikłania leczenia in vitro.
Obrazy Getty

Jednak u jednej trzeciej pacjentów leki mogą powodować nadmierny rozwój jajnikówpowodując krótkotrwały obrzęk, dyskomfort i nudności.

Jednak u pacjentów z OHSS stan ten powoduje krzepnięcie krwi w nogach lub płucach, co może prowadzić do śmiertelnego nagromadzenia płynu w płucach.

W raporcie o śmierci kobiety, opublikowanym w maju w czasopiśmie naukowym Autopsy Case Reports, stwierdzono, że nie występowały u niej żadne schorzenia, które narażałyby ją na większe ryzyko, takie jak cukrzyca czy choroby serca.

Obraz naukowca wykonującego pracę laboratoryjną.

Kiedy lekarze usuwali komórki jajowe młodej kobiety, jej serce przestało bić i nie można było reanimować.


Obraz szalki Petriego z kobiecym jajem podczas sztucznego zapłodnienia.

Przyczyna jej śmierci, ciężki zespół hiperstymulacji jajników (OHSS), dotyczy według Światowej Organizacji Zdrowia 0,2-1,0% wszystkich pacjentek z IVF.


Po naturalnym poczęciu pierwszego dziecka rozpoczęła proces zapłodnienia in vitro, aby mieć drugie dziecko i rozpoczęła stymulację jajników w celu zwiększenia liczby produkowanych komórek jajowych.

Po 11 dniach tego procesu poszła do szpitala na zbiórkę jajjej lekarze stwierdzili, że jej ciśnienie krwi i tętno są normalne.

Podczas stosowania środków uspokajających jej ciśnienie krwi, tętno i poziom tlenu nagle spadły.

Obraz kobiety patrzącej na negatywny wynik testu ciążowego.
Według raportu istnieje ryzyko, w tym śmierć, związane z poddaniem się in vitro.
Obrazy Getty

Sekcja zwłok wykazała, że ​​jej jajniki spuchły trzykrotnie w stosunku do normalnej wielkości, aw płucach pojawił się płyn.

Ze stałym wzrostem w liczba pacjentów poddawanych zapłodnieniu in vitro w ostatnich dziesięcioleciach autorzy raportów Swati Tyagi, Asit Ranjan Mrida i Chittaranjan Behera powiedzieli, że śmierć kobiety przypominała o ryzyku, jakie wciąż niesie ze sobą procedura.

„Potencjalni dawcy oocytów powinni być odpowiednio poinformowani o ryzyku związanym z dawstwem komórek jajowych” – powiedzieli.

Leave a Comment