2 zdjęcia Wielkiej Brytanii zrobione w odstępie 7 tygodni, które mówią wiele

LONDYN (AP) — Są to dwie fotografie wykonane dokładnie w odstępie siedmiu tygodni, przedstawiające tradycyjne i ceremonialne rytuały spotkania monarchy z przyszłym premierem Wielkiej Brytanii, aby poprosić ich o utworzenie nowego rządu.

Są także podpórkami do książek.

Wiele zaszło między podbojami pierwszego i drugiego, pogrążając naród w żałobie, a następnie w ostrym, burzliwym kryzysie gospodarczym – jednym tektonicznym przesunięciu za drugim, jakich wielu w kraju nigdy nie doświadczyło.

Królowa Elżbieta II. spotkał się z nadchodzącą premier Liz Truss 6 września. Był to ostatni raz, kiedy publiczność widziała monarchę na zdjęciu po 70 latach zasiadania na tronie. Jej panowanie obejmowało dwa stulecia, postkolonializm, Brexit i pandemię.

To był nowy początek dla Truss, kończący tygodnie męczącej walki przywódców torysów z Rishi Sunakiem (więcej o nim później) i wręczenia jej kluczy do Downing Street 10. Jej poprzednik, Boris Johnson, został zmuszony do rezygnacji w oparach skandali etycznych .

Królowa, która używa różdżki po długotrwałych problemach z poruszaniem się, uśmiecha się. Truss jest również widziany z boku, uśmiechając się, gdy podają sobie ręce. Królowa zmarła dwa dni później.

Dla wielu spotkanie było prawdopodobnie punktem kulminacyjnym premiery Truss. Potem spadł, rozbił się i spłonął w 45 dni. Jej libertariańska polityka gospodarcza wstrząsnęła rynkami i spowodowała, że ​​funt w stosunku do dolara osiągnął najniższy poziom od prawie 40 lat.

A teraz, w tym tygodniu, kolejne zdjęcie: były szef finansów Sunak, obecnie premier, przedstawił we wtorek ściskanie dłoni z królem Karolem III. Ten sam Sunak, który powiedział, że plan ekonomiczny Truss to „bajka”. Być może miał ostatnie słowo w sprawie swojego poprzednika, ale napotyka ogromne przeszkody – jeden z najgorszych kryzysów ekonomicznych w historii współczesnej Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest trzecim liderem w tym roku, a dwaj ostatni objęli to stanowisko bez bezpośredniego mandatu Brytyjczyków – zostali wybrani na liderów Partii Konserwatywnej i automatycznie zostali premierami. Wśród opozycji i poza nią panuje wstrząs powyborczy. Zgodnie z prawem nie może to nastąpić do 2024 r., a Sunak powiedział, że nie będzie tego wzywał – po niedawnym zamieszaniu Torysi stoją w obliczu możliwej zagłady w obecnych sondażach.

Karol III jest bezpieczny na swojej pozycji i prawie na pewno przeżyje rząd. Jego matka spotkała 15 premierów w ciągu 70 lat swojego tronu; Charles jest drugi po niecałych dwóch miesiącach. Ale wciąż jest najstarszą osobą, która kiedykolwiek zasiadła na tronie brytyjskim.

Wśród takiego chaosu, kto wie, co może pokazać następne zdjęcie?

Leave a Comment